AKTUALNOŚCI

Budżet Obywatelski – podsumowanie etapu składania projektów

...

Więcej niż przed rokiem projektów dzielnicowych oraz – podobnie jak w poprzedniej edycji – dwie dominujące kategorie wszystkich pomysłów: zieleń i ochrona środowiska oraz infrastruktura. Tak po analizie prezentują się wyniki zakończonego etapu składania wniosków do VII edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.

W tym roku na BO przeznaczona została rekordowa jak do tej pory kwota 32 mln zł, z czego 6,4 mln zł na zadania ogólnomiejskie i 25,6 mln zł na dzielnicowe. Złożonych zostało 988 wniosków, z czego 807 o charakterze dzielnicowym i 181 o charakterze ogólnomiejskim. Dla porównania przed rokiem było 949 wniosków, z czego 725 o charakterze dzielnicowym i 224 ogólnomiejskich. Zaangażowanie Ambasadorów Lokalnej Partycypacji i Młodzieżowych Ambasadorów Budżetu Obywatelskiego zaowocowało większą niż w roku ubiegłym liczbą projektów dzielnicowych.

Aż 25 proc. wszystkich złożonych projektów dotyczy zieleni i ochrony środowiska, 23 proc. – infrastruktury. Nie brakuje także wniosków z zakresu sportu i infrastruktury sportowej – 16 proc., kultury – 11 proc. i edukacji – 7 proc. W tym roku najmniej propozycji dotyczy infrastruktury rowerowej – 2 proc. Najwięcej projektów dzielnicowych dotyczy Nowej Huty – 97, Prądnika Białego – 63 i Podgórza – 58. Z kolei najmniej propozycji wpłynęło w dzielnicach: Podgórze Duchackie – 19, Swoszowice – 21 i Zwierzyniec – 31. W Dzielnicy III Prądnik Czerwony złożonych zostało 41 projektów, z czego aż 11 to propozycje z kategorii infrastruktury, 10 – zieleni i ochrony środowiska, po 6 – edukacji i kultury, 4 – sportu i infrastruktury sportowej, 2 – bezpieczeństwa oraz po 1 – zdrowie i społeczeństwo. Jeśli chodzi o zadania ogólnomiejskie, to złożono tyle samo pomysłów z zakresu infrastruktury, co zieleni i ochrony środowiska – po 41 projektów. Wnioskodawcy napisali też łącznie 28 projektów z zakresu sportu i infrastruktury sportowej oraz 17 dotyczących ochrony zdrowia. W tym roku bardziej aktywnymi wnioskodawcami byli panowie, którzy stanowią 60 proc. autorów projektów. Osoby w wieku 36-45 lat stanowiły największą grupę wiekową wnioskodawców (38 proc.), a za nimi byli krakowianie w wieku 27-35 lat (29 proc.).

Podczas tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego wdrożono nowe udogodnienia dla wnioskodawców. Jednym z nich był Pilotażowy Program Wspólne Projekty 2020, w ramach którego działo 18 grup dyskusyjnych na Facebooku. Na nich mieszkańcy mogli wypowiadać się m.in. o potrzebach swojej okolicy, by potem wysyłać swoim Ambasadorom Lokalnej Partycypacji fiszki pomysłów na projekty. Autorzy fiszek mogli skorzystać z preweryfikacji, otrzymując informację zwrotną na temat swoich pomysłów od przedstawicieli jednostek weryfikujących, przed oficjalnym złożeniem propozycji zadania w systemie. Wpłynęło 135 fiszek, które były poddane preweryfikacji Do składania projektów krakowian zachęcało też 34 Ambasadorów Lokalnej Partycypacji. Każdy z nich wskazał obszar Krakowa (osiedla, kilka ulic lub część dzielnicy), w którym razem z jego mieszkańcami diagnozował lokalne potrzeby i przygotowywał pomysły na propozycje m.in. zadań do Budżetu Obywatelskiego. W tym roku osoby, które miały pomysł na lepszy Kraków, ale nie miały np. czasu na napisanie projektu, mogły złożyć swoją propozycję do Banku Pomysłów i zainteresować nią potencjalnych autorów wniosków. Zgłoszonych zostało 189 pomysłów. Na potrzeby tegorocznej edycji przygotowano też Kompozycję mapową Budżetu Obywatelskiego 2020. W Internecie każdy mieszkaniec, który chciał złożyć projekt, mógł sprawdzić, czy wybrana działka jest we władaniu Gminy Miejskiej Kraków.

Choć z uwagi na epidemię odwołano wszystkie stacjonarne dyżury konsultacyjne i maratony pisania projektów, to uruchomiono cykl telefonicznych dyżurów, podczas których można było uzyskać dodatkowe informacje albo doprecyzować swoje propozycje z przedstawicielami Urzędu Miasta, czy miejskich jednostek organizacyjnych. Dodatkowo w ostatnich trzech dniach, tj. 28, 29 oraz 30 kwietnia br., wydłużono działanie infolinii budżetu obywatelskiego do godziny 20:00 i dyżury urzędników. W VII edycji Budżetu Obywatelskiego z uwagi na trwającą epidemię wydłużony został czas na składanie list poparcia, na których winno się znaleźć 15 podpisów mieszkańców dzielnicy – w przypadku projektu dzielnicowego i 15 mieszkańców miasta – w przypadku projektu ogólnomiejskiego. Termin upływa 24 lipca, a ich dostarczenie jest konieczne, aby projekt złożyć poprawnie.

Teraz do pracy przystępują urzędnicy, którzy będą oceniać projekty pod kątem formalnym i prawnym. Ten etap potrwa 3 miesiące. 7 sierpnia zostaną ogłoszone wyniki ich oceny, a w dniach 7–14 sierpnia wnioskodawcy będą mogli składać protesty. Te zostaną rozpatrzone do końca sierpnia, a listę projektów, na które będzie można głosować, poznamy 10 września. Samo głosowanie zaplanowano w okresie od 26 września do 5 października.

Prezentacja z podsumowaniem etapu składania wniosków dostępna jest na stronie: https://www.krakow.pl/aktualnosci/239819,29,komunikat,budzet_obywatelski__podsumowanie_etapu_skladania_projektow.html?_ga=2.231905119.1517601119.1589731932-1769706122.1589731932

 • Wydłużone godziny obsługi mieszkańców w Urzędzie Miasta Krakowa

  Od ubiegłego tygodnia Urząd Miasta Krakowa wydłużył godziny bezpośredniej obsługi mieszkańców. Sprawy w lokalizacjach przy al. Powstania Warszawskiego 10, ul. Wielic(...)
 • Przepis na książkę, czyli wirtualny „Tydzień Bibliotek”

  8 maja rozpoczęła się XVII edycja ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Z tej okazji Biblioteka Kraków przygotowała akcję „Przepis na książkę”. To seria filmowych rozm(...)
 • Trwa „odmrażanie” krakowskiej infrastruktury sportowej

  Od 4 maja, czyli od dnia wejścia w życie II etapu zmniejszania restrykcji wprowadzonych przez rząd w związku z sytuacją epidemiologiczną, Zarząd Infrastruktury Spor(...)
 • Muzea przygotowują się do otwarcia

  Krakowskie muzea intensywnie przygotowują się do ponownego otwarcia dla zwiedzających, opracowują i wdrażają odpowiednie zasady bezpieczeństwa pozwalające na zachowa(...)
 • Sesja numer XVII

  Zarząd Rady Dzielnicy informuje, że w dniu 12 maja 2020 r. o godz.18.00 w Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Strzelców 5a w Krakowie, odbędzie się XVII zwyczajna sesj(...)

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać informacje i powiadomienia dotyczące dzielnicy, podaj swój adres e-mail

WYSZUKIWARKA RADNYCH

Wpisz imię, nazwisko lub rejon radnego

SONDA

Czy na terenie Dzielnicy III jest potrzebna strefa płatnego parkowania

Tak
64%
Nie
32%
Nie ma zdania w tym temacie
4%

Głosowanie zakończone – dziękujemy za oddanie głosu.

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Deklaracja dostępności

Rada i Zarząd Dzielnicy III Prądnik Czerwony zobowiązuje się zapewnić dostępność strony www.dzielnica3.krakow.pl zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony Rady i Zarządu Dzielnicy III Prądnik Czerwony - www.dzielnica3.krakow.pl.

Data publikacji strony internetowej: 02-11-2016.

Deklaracja Dostępności - Plik PDF