AKTUALNOŚCI

Dzień Otwarty Magistratu - 09.06.2019 r.

...

W niedzielę, 9 czerwca odbędzie się tegoroczna edycja Dnia Otwartego Magistratu. W tym roku krakowianie będą mogli świętować w dwóch lokalizacjach – zarówno w magistracie przy placu Wszystkich Świętych, jak i w Nowej Hucie.

W ubiegłym roku Dzień Otwarty Magistratu, w związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, nawiązywał do lat 20. i 30. XX wieku. W tym roku krakowianie świętują 70-lecie Nowej Huty, dlatego tegoroczne święto to atrakcje czekające na gości zarówno w Pałacu Wielopolskich przy pl. Wszystkich Świętych, jak i w Nowej Hucie – na zieleńcu przy ul. Boruty-Spiechowicza (naprzeciwko Urzędu Miasta Krakowa na os. Zgody 2) odbędzie się wyjątkowy piknik. Dzień Otwarty Magistratu to, jak zawsze, okazja do spotkania z przedstawicielami władz miasta. Wspólne świętowanie zainauguruje prezydent Jacek Majchrowski, który wraz z przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Dominikiem Jaśkowcem przywita gości pod magistratem, a ze świętującymi w Nowej Hucie spotka się w południe.

Na tych, którzy odwiedzą magistrat, tradycyjnie czeka możliwość zwiedzania pałacu Wielopolskich z przewodnikiem lub detektywistyczna gra terenowa, przygotowana zwłaszcza z myślą o młodszych gościach. Tradycyjnie już w sali Obrad odbędzie się uroczysta sesja Młodzieżowej Rady Miasta. Będzie też okazja do zapoznania się z projektami zrealizowanymi w ramach budżetu obywatelskiego. Dzisiejsi rodzice pewnie pamiętają samodzielnie robione zabawki, takie jak zwierzątka z klamerek do prania czy komódki z pudełek do zapałek – podczas dnia otwartego będzie okazja, by radość z tworzenia takich zabawek poznały dzisiejsze dzieci. Nie tylko najmłodsi mogą wziąć udział w zajęciach praktycznych, grach i loteryjkach, warsztatach przyrodniczych, aktywnościach sportowo-rekreacyjnych oraz warsztatach poświęconych krakowskiemu specjałowi, czyli obwarzankom. Specjalnie zaaranżowane kino w bramie zaprasza na seanse „Jacka i Agatki”, „Akademii Pana Kleksa” i „Rejsu”. Nowohuckie akcenty wprowadzi wystawa fotografii Roberta Kosieradzkiego ze zbiorów Muzeum Nowej Huty, pokazująca dzielnicę sprzed lat oraz quiz „Zwiedzaj świat, zwiedzając Nową Hutę”. Na scenie koncerty, pokazy tańca i akrobacji, minispektakle inspirowane klimatem PRL-u, a także piosenki z tamtej epoki. Wspólne świętowanie zakończy koncert finałowy – wystąpi zespół Raz Dwa Trzy.

Mieszkańców naszej Dzielnicy zapraszamy na II piętro Urzędu Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych do sal Lea i Kupieckiej do obejrzenia prezentacji krakowskich Dzielnic w godz. od 10.00 do 16.00. Szczególnie zachęcamy Państwa do odwiedzenia stoiska Dzielnicy III Prądnik Czerwony, gdzie będzie można porozmawiać z radnymi oraz zobaczyć wystawę zdjęć przedstawiających naszą Dzielnicę w latach 70. ubiegłego wieku.

Animacje dla dzieci, pokazy szczudlarzy i żonglerów, warsztaty artystyczne, gry i zabawy – to tylko wybrane punkty z oferty przygotowanej przez nowohuckie instytucje kultury. Bogaty program przygotowały także spółki i jednostki miejskie. Skąd się bierze ciepło w naszym domu, skąd mamy ekologiczną energię, na czym polega tajna misja w Rurogrodzie, jak właściwie segregować odpady – podczas imprezy będzie można poznać szczegółowe odpowiedzi na te pytania. Spacery tematyczne to propozycja dla tych, którzy w towarzystwie botanika chcą przyjrzeć się bogactwu przyrodniczemu Łąk Nowohuckich lub poszukać sztuki i miejsc fantomowych w parku Wiśniowy Sad i okolicach. Do tego konkursy i warsztaty edukacyjne, gry i zabawy podwórkowe, spotkanie z autorką książki „Kotek Włodek z Nowej Huty”, warsztaty modowe oraz aktywności sportowo-rekreacyjne. Na gości czekają także atrakcje przygotowane przez straż miejską, straż pożarną i wojsko. Wspólne świętowanie umili strefa bufetowa, a w niej, między innymi, wata cukrowa dla najmłodszych i woda pitna zapewniona przez Wodociągi Miasta Krakowa. Nie zabraknie też spektakli oraz koncertów. Do składania urodzinowych życzeń Nowej Hucie zaprasza Fundacja Promocji Nowej Huty – pomysłodawcy próby pobicia rekordu we wspólnym odśpiewaniu „Piosenki o Nowej Hucie”. Odbędzie się ona podczas specjalnej edycji dobrze znanej krakowianom Lekcji Śpiewania, organizowanej wspólnie z Waldemarem Domańskim i teatrem Loch Camelot.

Oferta tegorocznego Dnia Otwartego Magistratu jest bardzo bogata w obu lokalizacjach. Żeby umożliwić uczestnikom imprezy skorzystanie z jak największej liczby atrakcji, MPK uruchomi specjalne, bezpłatne linie autobusowe i tramwajowe, które będą wozić gości między placem Wszystkich Świętych a Nową Hutą.
• linia tramwajowa 0 będzie kursować po trasie z Cichego Kącika przez plac Wszystkich Świętych, a następie do placu Centralnego im. R. Reagana, os. Zgody i do ronda Hipokratesa Linia kursować będzie w godzinach 10.00–17.00 co 30 minut. Do obsługi linii zostaną skierowane pojazdy zabytkowe.
• linia autobusowa M będzie kursować po trasie: Plac Wszystkich Świętych – ul. Dominikańska, ul. Westerplatte (powrót: ul. Basztowa, ul. Dunajewskiego, ul. Straszewskiego, ul. Franciszkańska), ul. Lubicz, ul. Mogilska, al. Jana Pawła II, ul. Bieńczycka, al. Andersa, os. Zgody – Aleja Przyjaźni. Linia kursować będzie w godzinach 10.00–17.00 co 30 minut. Do obsługi linii zostaną skierowane pojazdy elektryczne. Linia będzie zatrzymywać się tylko na następujących przystankach: „Plac Wszystkich Świętych” (przystanek specjalny pod pomnikiem Józefa Dietla), „Teatr Słowackiego”, „Teatr Bagatela”, „Rondo Mogilskie”, „TAURON Arena Kraków Wieczysta”, „Stella-Sawickiego”, „Rondo Czyżyńskie”, „Rondo Kocmyrzowskie im. Ks. Gorzelanego”, „Os. Zgody” i „Aleja Przyjaźni”.

Program Dnia Otwartego Magistratu - Pałac Wielopolskich przy pl. Wszystkich Świętych 3-4:
- na scenie:
• godz. 10.00 - koncert zespołu Groovehot
• godz. 10.30 - otwarcie imprezy przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Dominika Jaśkowca
• w trakcie dnia - minispektakle, zabawy rodem z minionej epoki, pokazy tańca, współne śpiewanie, pokazy akrobatyczne - Teatr Ognai Los Fuegos, koncert zespołu Groovehot i kwartetu Con Affetto
• godz. 16.00 - koncert finałowy zespołu Raz Dwa Trzy

- w magistracie:
• zwiedzanie Pałacu Wielopolskich, w tym m.in. gabinetu prezydenta Krakowa – przewodnik: Michał Kozioł (godz. 11, 12, 13, 14, 15)
• uroczysta Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Krakowa (godz. 11.30, sala obrad)
• „Poznaj magistrat” – gra terenowa dla dzieci – (godz. 12.15, 13.15, 14.15, 15.15)
• prezentacja krakowskich dzielnic (sale Lea i Kupiecka)
• zwiedzanie gabinetu przewodniczącego Rady Miasta Krakowa z możliwością wykonania zdjęcia w fotelu przewodniczącego Rady Miasta Krakowa
• wystawa fotografii Roberta Kosieradzkiego ze zbiorów Muzeum Nowej Huty (hol kamienny)
• projekty zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego – wystawa (foyer sali obrad)
• „Jak zdobyć Mount Everest?” – wykład interaktywny z warsztatami, prowadzi: Piotr Śliwiński, podróżnik (godz. 11.00 oraz 13.30, sala Portretowa)

- na dziedzińcu:
• Centrum Kultury Podgórza: „Fabryka zabawek” – warsztaty, pokaz prac ręcznych: szydełkowanie, robótki na drutach, haftowanie, „Wyścig pokoju” – gra, „Postacie z bajek” – loteryjka dla dzieci, „Zagadki denominacji” –matematyczna loteryjka dla dorosłych
• Zarząd Zieleni Miejskiej: Świat w »Symbiozie«”– warsztaty przyrodniczo-ekologiczne
• Muzeum Nowej Huty - oddział Muzeum Krakowa: „Zwiedzaj świat, zwiedzając Nową Hutę” – quiz
• Żywa Pracownia: rękodzieło w stylu ZPT (breloczki, kwietniki i makramy, autka z deseczek i kapsli)
• Żywe Muzeum Obwarzanka: warsztaty (godz. 10, 11, 12, 13, 14, 15)
• Lasy Państwowe (Nadleśnictwo Krzeszowice): spotkanie z leśnikiem, edukacyjne zabawy i konkursy
• HistoryLand: klocki Lego – warsztaty

- kino w bramie:
• godz. 10.45 „Rejs”, reż. S. Bareja
• godz. 12.30 „Jacek i Agatka” (osiem odcinków)
• godz. 14.30 „Akademia Pana Kleksa”, reż. K. Gradowski

- strefa bufetowa: woda pitna (zapewniona przez Wodociągi Miasta Krakowa), wata cukrowa, kawa, słodkości
- dodatkowe atrakcje: gazeta terenowa – pamiątkowa publikacja ze zdjęciem, malowanie buziek, aktywności sportowo-rekreacyjne koordynowane przez Stowarzyszenie SIEMACHA oraz pokazy i aktywności przygotowane przez wojsko – 6. Brygadę Powietrznodesantową.

Program Dnia Otwartego Magistratu - zieleniec przy ul. Boruty-Spiechowicza w Nowej Hucie:
- na scenie:
• godz. 10.00 - koncert solistów Klubu Żołnierskiego 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie
• godz. 11.00 - „Wyprawa Batyskafem. Misja Skratek” – przedstawienie edukacyjne, Wodociągi Miasta Krakowa
• godz. 11.45 - koncert kwartetu Con Affetto
• godz. 12.00 - otwarcie imprezy przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Dominika Jaśkowca
• godz. 12.15 - koncert kwartetu Con Affetto
• godz. 13.00 - „Lokomotywą przez świat”, reż. Magdalena Miklasz – spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Ludowego
• godz. 13.45 - koncert zespołu Czasza
• godz. 14.30–16.00 Loch Camelot i Waldemar Domański – Lekcja Śpiewania z próbą ustanowienia rekordu w jednoczesnym śpiewaniu „Piosenki o Nowej Hucie” (godz. 15.00), koncepcja: Fundacja Promocji Nowej Huty

- spacery po Nowej Hucie:
• godz. 10.15 - Spacer z botanikiem po kwitnących Łąkach Nowohuckich (realizacja: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida)
• godz. 11.00 - Huta pełna Sztuki – spacer kluczem „Alternatywnego przewodnika po Nowej Hucie”
• godz. 12.15 - Spacer z botanikiem po kwitnących Łąkach Nowohuckich (realizacja: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida)
• godz. 14.00 - Park Wiśniowy Sad i okolice – w poszukiwaniu miejsc fantomowych – spacer kluczem „Alternatywnego przewodnika po Nowej Hucie”

- warsztaty i atrakcje:
• Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida: stoisko informacyjne, malowanie nowohuckich toreb i obrazów, warsztaty literacko-plastyczne
• Nowohuckie Centrum Kultury: warsztaty: plastyczne (przez cały czas trwania imprezy) oraz graficzne (w godz. 11-13)
• Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta: zajęcia plastyczno-ruchowe dla dzieci oraz pokazy szczudlarzy i żonglerów z Klubu 303
• MOPS: stoisko informacyjne, warsztaty plastyczne, gry i zabawy ruchowe dla dzieci i rodzin, malowanie buziek, figurki z balonów
• KHK: „Skąd się bierze ekologiczna energia?” – prezentacja
• MPWiK: „Bądź eko z Wodociągami Miasta Krakowa. Tajna misja w Rurogrodzie” – atrakcje dla dzieci
• MPO: warsztaty edukacyjne, konkursy dotyczące aktualnych zasad segregacji odpadów
• MPK: stanowisko mobilne i atrakcje dla dzieci
• MPEC: „Skąd się bierze ciepło w naszym domu?” – gra edukacyjna dla dzieci „Grzejman”
• Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK: stoisko informacyjne, warsztaty, animacje dla dzieci, gry, konkursy z nagrodami, bezpłatne badania i konsultacje
• KBF – Zgody 7 – miejsce spotkań: „Śladami Kotka Włodka po Nowej Hucie” – spotkanie z Iwoną Gierłach, autorką przygód Kotka Włodka (godz. 10.30) oraz warsztaty „Stwórz mini pacynkę z bohaterem z krakowskich legend”
• Straż miejska: bezpieczne miasteczko – gry i zabawy dla dzieci, radiowóz
• Straż pożarna: prezentacja sprzętu i wozu strażackiego
• Miejska Infrastruktura: stoisko informacyjne, mini quiz z nagrodami i warsztaty edukacyjne dla najmłodszych
• Fundacja Promocji Nowej Huty: składanie życzeń Nowej Hucie, gry i zabawy podwórkowe, warsztaty modowe inspirowane latami 50. i 60. (godz. 12.30)
• Krakowski Klub Żużlowy: pokaz sprzętu
• 6. Brygada Powietrznodesantowa – prezentacja sprzętu, wojskowa grochówka
• strefa bufetowa: woda pitna (zapewniona przez Wodociągi Miasta Krakowa), wata cukrowa, kawa, słodkości
• dodatkowe atrakcje: gazeta terenowa – pamiątkowa publikacja ze zdjęciem, malowanie buziek, aktywności sportowo-rekreacyjne koordynowane przez Stowarzyszenie SIEMACHA oraz pokazy i aktywności przygotowane przez wojsko – 6. Brygadę Powietrznodesantową.

 • Sesja IX- 2.07.2019

  Zarząd Rady Dzielnicy serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na IX sesję Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Sesja odbędzie się 02.07.2019 o godzinie 18.00 przy(...)
 • Noc Tańca

  16 czerwca 2019 r. odbędzie się w Krakowie druga edycja NOCY TAŃCA. Wydarzenie to zostało wpisane już na stałe w projekt KRAKOWSKICH NOCY, który od lat cieszy się du(...)
 • XIII Noc Teatrów

  12 teatrów instytucjonalnych oraz ponad 35 teatrów i grup nieinstytucjonalnych weźmie udział w XIII edycji Nocy Teatrów, która odbędzie się w Krakowie w nocy z 15 na(...)
 • 4. Krakowskie Forum Sportu

  14 i 15 czerwca na terenie Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana zorganizowane zostanie 4. Krakowskie Forum Sportu – wydarzenie prezentujące ofertę krakowskich klu(...)
 • Uniwersytet Trzeciego Wieku

  Do 15.06.2019 trwa rekrutacja na nowy rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krak(...)
 • Ostatni dzwonek na wymianę pieca

  Został już tylko niecały miesiąc na złożenie wniosku o udzielenie dotacji na likwidację pieca, kotła lub kominka. 30 czerwca upływa termin naboru wniosków w ramach P(...)
 • Mecze ampfutbolu Polska – Irlandia na stadionie KS Prądniczanka (08 i 09 czerwca)

  Ampfutbolowa reprezentacja Polski 8 i 9 czerwca zagra w Krakowie z Irlandią w ramach przygotowań do mistrzostw Europy 2020, które odbędą się w stolicy Małopolski. Ki(...)
 • Projekt „Dobry Czas na Biznes KOM2”

  Projekt skierowany jest: Dla osób bezrobotnych i biernych zawodowo w wieku 30 lat i więcej, zainteresowanych założeniem działalności gospodarczej (z wyłączeniem osó(...)
 • Zapoznaj się z projektem planu dla „Olszy”

  Dostępny jest już projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Olsza”. Jak zmienił się dokument po rozpatrzeniu przez prezydenta uwag, które wp(...)
 • Czerwcowe Dni Krakowa

  Festiwale, koncerty, smoki, pikniki, biało-błękitne flagi i bardzo wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców miasta i turystów w ramach czerwcowych Dni Krakowa. Wi(...)
 • Darmowe dyżury prawne

  Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony zaprasza na darmowe dyżury prawne, które odbywają się w drugi czwartek miesiąca. W czwartek 13 czerwca 2019 r. w godz. 14-17 b(...)

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać informacje i powiadomienia dotyczące dzielnicy, podaj swój adres e-mail

WYSZUKIWARKA RADNYCH

Wpisz imię, nazwisko lub rejon radnego

SONDA

Czy na terenie Dzielnicy III jest potrzebna strefa płatnego parkowania

Tak
64%
Nie
32%
Nie ma zdania w tym temacie
4%

Głosowanie zakończone – dziękujemy za oddanie głosu.