AKTUALNOŚCI

Ferie z MHK

...

Zbliżające się wielkimi krokami ferie zimowe to doskonały moment, aby w twórczy, aktywny i przyjemny sposób spędzić ten wyjątkowy czas. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało bardzo ciekawy program dedykowany każdej grupie wiekowej. Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, na pewno nie będziecie mogli narzekać na feryjną nudę! Proponowane dla Was zajęcia to wybuchowa mieszanka eliksiru wzmacniającego ciało, ducha i umysł! Ale po kolei… Dla wszystkich spragnionych dodatkowej dawki adrenaliny, przygotowaliśmy specjalne spacery miejskie, które odkryją przed Wami wiele nieznanych i zagadkowych miejsc. Będziecie mogli również sprawdzić się w wyjątkowych warsztatach sportowych! Hartujmy ciało!

Łamigłówki, refleks, spryt i podejmowanie trudnych decyzji? Proszę bardzo! Miłośnicy tego typu wyzwań również mogą liczyć na spore atrakcje – czekają na Was m.in. gry strategiczne, kalambury, prawdziwa rywalizacja w duchu fair play. Trenujmy umysł!

No i na koniec, powinniśmy zadbać również o naszego ducha! Być może warsztaty teatralne, fotograficzne lub architektoniczne wyłonią przyszłych adeptów sztuki – wspaniałych aktorów, projektantów i fotografików? Sprawdźcie dokładnie program, wybierzcie coś wyjątkowego dla siebie, a resztę pozostawcie nam – sprawimy, że nie będziecie się nudzić!

PAŁAC KRZYSZTOFORY
Szopkowa rywalizacja
Duch współzawodnictwa towarzyszący twórcom tradycyjnych szopek krakowskich będzie obecny również w trakcie naszych warsztatów. Na początek zwiedzicie wystawę, na której poznacie historię i zasady budowy szopek, a następnie czeka Was udział w zawodach w najszybszym układaniu wielkich puzzli! Zajęcia dla dzieci w wieku 9–12 lat.
Terminy: 30 stycznia i 6 lutego, godz. 10.00

Nie tylko mieczem i szablą
Wyjątkowe warsztaty edukacyjne, na których będzie można poznać różne rodzaje broni używanej zarówno w średniowieczu, jak i w czasach nowożytnych. Nie przegapcie tego! Zajęcia dla dzieci w wieku 9–12 lat.
Terminy: 3 lutego i 10 lutego, godz. 10.00

Ze skarbca krakowskich legend
Dzielni bohaterowie, tajemnicze siły, niezwykłe wydarzenia, a wszystko to w wyjątkowym świecie krakowskich legend. Podczas warsztatów poznacie jego tajemnice i wykonacie wyjątkowego Smoka Wawelskiego – bohatera numer jeden wśród legendarnych postaci. Zajęcia dla dzieci w wieku 6–9 lat.
Terminy: 1 lutego i 8 lutego, , godz. 10.00

Szopka na wyciągnięcie ręki
Zapraszamy na interaktywne i niekonwencjonalne zwiedzanie wystawy szopek krakowskich! Zaprezentujemy szopki wykonane przez niewidomych i niedowidzących uczestników warsztatów, przedstawimy detale architektoniczne, które inspirują ich twórców, a także alfabet, który czyta się palcami.
Zajęcia integracyjne dla dzieci w wieku 6–12 lat (w tym dla osób z dysfunkcją wzroku).
Terminy: 30 stycznia i 6 lutego, godz. 12.00

Teatralne smoki
Warsztaty teatralno-plastyczne inspirowane legendą o Smoku Wawelskim. Czy każdy smok jest duży i zielony? Może w każdym z nas kryje się jakiś smok? Podczas warsztatów odkryjecie wiele dziwnych stworów i z pomocą swojej wyobraźni przygotujecie dla nich teatralne maski i kostiumy.
Zajęcia dla dzieci w wieku 4–6 lat.
Terminy: 7 lutego, godz. 10.30

Zaczarowane przedmioty
Warsztaty teatralne poświęcone animacji przedmiotów. Poznacie różne rodzaje lalek teatralnych i sposoby ożywiania ich na scenie. Wykorzystacie również potencjał drzemiący w pozornie zwykłych przedmiotach. Wspólnie nauczymy się, w jaki sposób je animować i opowiedzieć za ich pomocą teatralne historie.
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–9 lat.
Terminy: 31 stycznia i 7 lutego, godz. 12.30

RYNEK PODZIEMNY
Skrzydlaci rycerze
Gdzie się podziali rycerze księcia Henryka Prawego i dlaczego na krakowskim rynku jest tyle gołębi? Podczas warsztatów plastycznych poszukamy odpowiedzi na te pytania i postaramy się pomóc księciu w odnalezieniu druhów. Sami zdecydujemy, jakie postacie wyczarujemy i być może wprawimy je w ruch!
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–9 oraz 10–12 lat.
Terminy:
30 stycznia i 2 lutego – dla dzieci w wieku 6–9 lat,
6 i 9 lutego – dla dzieci w wieku 10–12 lat, godz. 12.00

Historyczne kalambury
Czy da się opowiedzieć historię krakowskiego rynku bez słów? A może w odgadnięciu historycznych haseł pomogą rekwizyty, które prawidłowo dobrane mogą ułatwić zadanie?
Gra historyczna dla osób w wieku 13–18 lat, połączona z tematycznym, pełnym niespodzianek zwiedzaniem ekspozycji.
Terminy: 1 i 8 lutego, godz. 12.00

KAMIENICA HIPOLITÓW
Teatralne smoki
Warsztaty teatralno-plastyczne inspirowane legendą o Smoku Wawelskim. Czy każdy smok jest duży i zielony? Może w każdym z nas kryje się jakiś smok? Podczas warsztatów odkryjecie wiele dziwnych stworów i z pomocą swojej wyobraźni przygotujecie dla nich teatralne maski i kostiumy.
Zajęcia dla dzieci w wieku 4–6 lat.
Terminy: 31 stycznia, godz. 10.30

W rytmie walca
Warsztaty, podczas których dowiecie się m.in. w co należało się ubrać, by wzbudzić zachwyt towarzystwa, jak wykonać modną fryzurę za pomocą XIX-wiecznej lokówki, czy wachlarz służył tylko do wachlowania się? Będziecie mieli okazję stworzyć również własne karnawałowe maski oraz zaprojektować niepowtarzalny wachlarz lub ozdobną muchę.
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–9 lat.
Terminy: 1 i 8 lutego, godz. 10.00

Fotografia preparowana
Warsztaty połączone z oprowadzaniem po wystawie czasowej Kraków w pudełku, podczas których będziecie mieli niepowtarzalną okazję, aby z własnych zdjęć, stworzyć niezwykłą kompozycję artystyczną! Przynieście na zajęcia swoje ulubione fotografie!
Zajęcia dla dzieci w wieku 10–12 lat.
Termin: 5 lutego, godz. 10.00

Sgraffito dla każdego
Warsztaty, podczas których dowiecie się, jak wyglądały fasady dawnych kamienic oraz jakie ozdoby można było na nich podziwiać.
Zajęcia dla dzieci w wieku 10–12 lat.
Terminy: 3 i 10 lutego, godz. 10.00

STARA SYNAGOGA
Światła
Warsztaty, podczas których spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie: co Biblia i legenda mówią o święcie Chanuka? Na uczestników czekają gry świąteczne bączkiem chanukowym, a także inscenizacja zapalania świateł w świecznikach chanukowych.
Zajęcia dla dzieci w wieku 9–14 lat.
Terminy: 31 stycznia i 7 lutego, godz. 10.00

W chałacie i jarmułce
Warsztaty, podczas których nie będziecie mogli się nudzić. Przymierzymy bowiem tradycyjne żydowskie stroje, a także zapoznamy się z systemem edukacji żydowskich dzieci!
Zajęcia dla dzieci w wieku 9–14 lat.
Terminy: 2 i 9 lutego, godz. 10.00

FABRYKA EMALIA OSKARA SCHINDLERA
Jeńcy wojenni w okupowanym Krakowie
Warsztaty edukacyjne ukazujące realia życia jeńców wojennych. W ich trakcie zapoznacie się m.in. z wystawą czasową Jeńcy wojenni w okupowanym Krakowie 1939–1945 oraz poznacie codzienność życia jeńców w obozie. Nawiązując do jednej z licznych aktywności więźniów, jaką było tworzenie różnego rodzaju przedmiotów użytkowych, w tym figurek do gier, będziecie mieli okazję do twórczej pracy w glinie.
Zajęcia dla młodzieży w wieku 13–18 lat.
Terminy: 31 stycznia i 10 lutego, godz. 10.00

APTEKA POD ORŁEM
Jak zmieścić życie w walizce
Warsztaty, podczas których spróbujemy znaleźć odpowiedzi na wiele ważnych i trudnych pytań. Dokonamy analizy przydatności otaczających nas dóbr materialnych, zastanowimy się co byłoby dla nas naprawdę ważne w obliczu konfliktu zbrojnego i zagrożenia życia. Dokonamy symulacji podczas której do walizek i plecaków będziemy musieli spakować całe nasze dotychczasowe życie… Podejmiemy również dyskusję na temat minimalizmu i tego, czy lepiej więcej MIEĆ, czy też bardziej BYĆ.
Zajęcia dla młodzieży wieku 13–16 lat.
Terminy: 4 i 11 lutego, godz. 11.00

Getto krakowskie. Śladami wspomnień Tadeusza Pankiewicza
Spacer edukacyjny, w trakcie którego, korzystając z fragmentów wspomnień niezwykłego aptekarza, będziecie odkrywać ślady przeszłości okupacyjnej we współczesnej przestrzeni Podgórza. Poznacie lokalizację bram wejściowych do getta, najważniejszych instytucji życia społecznego oraz miejsc, w których dokonywano egzekucji i selekcji do obozów zagłady.
Spacer dla osób od 13 roku życia.
Termin: 1 lutego, godz. 11.00

ULICA POMORSKA
Znaj znak
Znaj znak jest grą edukacyjną przeznaczoną dla minimum 2 osób w wieku powyżej 10 lat, w której gracze uczą się rozpoznawać symboliczne dla polskiej historii XX wieku znaki, daty, postacie, miejsca oraz przedmioty.
Termin: 3 lutego, godz. 11.00

Dywizjon 303
Dywizjon 303 to emocjonująca gra wojenna dla minimum 2 osób w wieku powyżej 10 lat, w której jeden z graczy wciela się w rolę dowódcy Royal Air Force broniącego Wielkiej Brytanii, drugi zaś dowodzi siłami Luftwaffe. Zadaniem lotnictwa Trzeciej Rzeszy jest zbombardowanie Londynu, a celem lotnictwa alianckiego powstrzymanie agresora.
Termin: 8 lutego, godz. 11.00

Wokół placu Inwalidów
Spacer edukacyjny na trasie: Ulica Pomorska – ul. Sienkiewicza – pl. Axentowicza – ul. Józefitów – pl. Inwalidów 3 (budynek byłego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego) – Park Krakowski.
Zajęcia dla młodzieży w wieku 13–18 lat.
Termin: 10 lutego, godz. 11.00

DOM ZWIERZYNIECKI
Drukarstwo dawne i nieco nowsze
Warsztaty, na których poznacie historię druku oraz znaczenie tego wynalazku w rozwoju cywilizacji. Wykonacie także swoje własne druki, poznając w praktyce różnice, które nastąpiły w drukarstwie, przed i po wynalazku Jana Gutenberga. Zajęcia będą nawiązywały m.in. do produkcji grzegórzeckich zakładów Akropol.
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat.
Terminy: 2, 3, 9 i 10 lutego, godz. 11.00

DZIEJE NOWEJ HUTY
Hartuj ciało, hartuj ducha, bo świat tylko silnych słucha!
Warsztaty na wystawie czasowej Sport w Nowej Hucie, połączone z lekcją gimnastyki! Zabierzcie ze sobą wygodne obuwie i strój do ćwiczeń!
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat.
Terminy: 31 stycznia i 8 lutego, godz. 10.00

Siłaczki, wróżbitki i junaczki
Wyjątkowe warsztaty, które przybliżą Wam rolę kobiet – przodowniczek pracy w tworzeniu nowohuckiego kombinatu. Podczas zajęć zapoznamy się m.in. z biografią Zofii Włodek i Marty Ingarden.
Zajęcia dla młodzieży w wieku 13–16 lat.
Termin: 7 lutego, godz. 10.00

Na koniec świata? Do Nowej Huty!
Spacer edukacyjny połączony ze zwiedzaniem wyjątkowych miejsc w Nowej Hucie. Przyjdźcie i sami sprawdźcie, co ciekawego Was czeka!
Termin: 9 lutego, godz. 10.00

 • Wspieraj Psiaka i Kociaka

  Zapraszamy do udziału w akcji "Wspieraj Psiaka i Kociaka" na rzecz Schroniska dla bezdomnych zwierząt. Inicjatorem i organizatorem akcji jest młodzież Programu Aktyw(...)
 • VII Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Poetyckiej Jacka Kaczmarskiego „Nic się nie kończy prostym tak lub nie”

  Uczniów szkół ponadgimnazjalnych zachęcamy do udziału w VII Konkursie Wiedzy o Życiu i Twórczości Poetyckiej Jacka Kaczmarskiego „Nic się nie kończy prostym tak lub (...)
 • Ferie zimowe w Bibliotece Kraków nie tylko z książką!

  Działająca od stycznia tego roku BIBLIOTEKA KRAKÓW, powstała w wyniku połączenia czterech dotychczasowych sieci bibliotek miejskich, na ferie zimowe przygotowała bog(...)
 • AKtywne ferie - półkolonie w Muzeum AK

  Zapraszamy miłośników przygód w wieku od 7 do 13 lat do udziału w kolejnej edycji półkolonii w Muzeum Armii Krajowej. Tematem przewodnim będzie działalność Polskiego(...)
 • Ferie w Muzeum Lotnictwa Polskiego

  Jeśli nie masz jeszcze pomysłu jak zorganizować czas Twojego dziecka w czasie ferii zimowych to serdecznie zapraszamy do Muzeum Lotnictwa Polskiego. Przygotowaliśmy (...)
 • Kreatywnie i sportowo czyli ferie w IKKO

  Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony oraz Integracyjny Klub Kultury „Olsza” zapraszają do spędzenia wspólnie ferii pod hasłem: „Kreatywnie i sportowo baw się z IKKO o(...)
 • „Zimopsoty” czyli półkolonia w Młodzieżowym Domu Kultury

  „Zimopsoty” czyli półkolonia w Młodzieżowym Domu Kultury al. 29 Listopada 102 w Krakowie 30 stycznia – 10 lutego 2017 Zapraszamy wszystkie dzieci ze szkół podstawo(...)
 • Krakowski Klub Seniora Kina PARADOX

  Małopolskie Centrum Edukacji „,MEC”, Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana oraz Kino Studyjne Paradox zapraszają seniorów (60+) do udziału w bezpłatnych projekcjach (...)
 • Sesja XXVIII - 23.01.2017

  Zarząd Rady Dzielnicy serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na XXVIII sesję Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Sesja odbędzie się 23.01.2017 o godzinie 18.00 (...)
 • Aktywni Pokoleniowo II

  Centrum Kultury Calasanz Kraków - Olsza ogłasza nabór uczestników do projektu Aktywni Pokoleniowo II
 • Zajęcia dla dzieci w PAL „Na Olszy”

  Program Aktywności Lokalnej „Na Olszy” zapraszamy na zajęcia dla dzieci ze szkół podstawowych prowadzone we współpracy z Filią nr 7 Biblioteki Kraków, które odbęd(...)
 • Konsultacje w sprawie zasad sprzedaży napojów alkoholowych w tym liczby punktów sprzedaży

  W dniu 7 grudnia 2016 r. Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę nr LIX/1301/16 w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami Gminy Miejskiej Kraków, Radami i (...)
 • Bezpłatne zajęcia z Języka Angielskiego

  Program Aktywności Lokalnej Ugorek zaprasza na bezpłatne zajęcia z Języka Angielskiego od podstawa Zajęcia w piątki od 13.01.2017 r. godz. 10.00-11.00 ZAPRASZA(...)
 • Darmowe Dyżury Prawne

  Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony zaprasza na darmowe dyżury prawne, które odbywają się w drugą i trzecią środę miesiąca. W środę 11 stycznia 2017 r. w godzinach(...)
 • Sesja XXVII - 13.12.2016

  Zarząd Rady Dzielnicy serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na XXVII sesję Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Sesja odbędzie się 17.01.2017 o godzinie 18.00 (...)
 • Apel do hodowców drobiu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii

  Szanowni Państwo! Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla (...)
 • Biuletyn 05/2016 - Grudzień

  Zapraszamy do zapoznania się z nowym numerem biuletynu Dzielnicy III Prądnik Czerwony. W numerze m.in. Henryk Redkiewicz - Drugi Festiwal Małych Form Teatralnych(...)

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać informacje i powiadomienia dotyczące dzielnicy, podaj swój adres e-mail

WYSZUKIWARKA RADNYCH

Wpisz imię, nazwisko lub rejon radnego

SONDA

Czy na terenie Dzielnicy III jest potrzebna strefa płatnego parkowania

Tak
64%
Nie
32%
Nie ma zdania w tym temacie
4%

Głosowanie zakończone – dziękujemy za oddanie głosu.

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Deklaracja dostępności

Rada i Zarząd Dzielnicy III Prądnik Czerwony zobowiązuje się zapewnić dostępność strony www.dzielnica3.krakow.pl zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony Rady i Zarządu Dzielnicy III Prądnik Czerwony - www.dzielnica3.krakow.pl.

Data publikacji strony internetowej: 02-11-2016.

Deklaracja Dostępności - Plik PDF