AKTUALNOŚCI

Kraków rozmawia o edukacji

...

Miasto Kraków przygotowuje propozycję nowej sieci szkół, która ma zacząć obowiązywać od 1 września 2019 r. Do przyjęcia nowej siatki samorząd obligują przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego. To, czy i jak zmieni się w przyszłym roku sieć w naszym mieście, zależy od wyników konsultacji społecznych, które właśnie się rozpoczęły.

Do 31 maja mieszkańcy Krakowa mogą zgłaszać uwagi na temat funkcjonowania aktualnej sieci szkół, obowiązującej od 1 września 2017 r., oraz proponować rozwiązania do przygotowywanej na przyszły rok siatki. W związku z wprowadzaną od 2017 r. reformą edukacji, polegającą m.in. na wygaszaniu gimnazjów oraz wydłużeniu nauki w szkołach podstawowych z 6 do 8 lat, konieczna była zmiana sieci szkolnej.
Zgodnie z przepisami wprowadzającymi ustawę o prawie oświatowym najpierw uchwalona została sieć szkół podstawowych na okres od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r. Przed rozpoczęciem prac nad nową siecią szkół podstawowych, która zacznie obowiązywać od 1 września 2019 r., miasto Kraków ogłosiło konsultacje społeczne, by zapoznać się z opiniami i postulatami mieszkańców. Chodzi o to, by projektowane rozwiązania jak najlepiej odpowiadały na oczekiwania społeczne.

Propozycja miasta, które podlega konsultacjom, została przedstawiona w załączniku nr 3 do Uchwały NR LXIV/1408/17 Rady Miasta Krakowa z dnia 15 lutego 2017 r. w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą Prawo Oświatowe. Określono tam projekt planu sieci publicznych ośmioletnich szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miejską Kraków oraz granice obwodów tych szkół od dnia 1 września 2019 r. Konsultacjom podlegają m.in. takie kwestie, jak: liczba szkół podstawowych, ich lokalizacje oraz granice obwodów.

We wrześniu minie rok, od kiedy szkoły podstawowe w Krakowie funkcjonują w strukturze wypracowanej podczas poprzedniej tury konsultacji. W tym okresie Urząd Miasta przyglądał się, jak w praktyce sprawdzają się przyjęte rozwiązania, oraz zbierał uwagi dyrektorów, nauczycieli i rodziców. Przedstawiono wiele propozycji mających na celu podniesienie komfortu nauki i pracy w szkołach. Uruchomienie kolejnej tury konsultacji ma dać wszystkim zainteresowanym możliwość wypowiedzenia się w tym ważnym temacie.

Zaplanowano cztery spotkania w dzielnicach, które odbędą się według następującego harmonogramu:
• poniedziałek, 14 maja, godz. 18.00–20.00, plac Wszystkich Świętych 3-4, sale Lea i Kupiecka, spotkanie inauguracyjne, konsultacje dla dzielnic: VIII, IX, X, XI, XII, XIII.
• piątek, 18 maja, godz. 18.00–20.00, plac Wszystkich Świętych 3-4, sale Lea i Kupiecka, konsultacje dla dzielnic: IV, V, VI, VII.
• wtorek, 22 maja, godz. 18.00–20.00, plac Wszystkich Świętych 3-4, sale Lea i Kupiecka, konsultacje dla dzielnic: XIV, XV, XVI, XVII, XVIII.
• czwartek, 24 maja, godz. 18.00–20.00, Miejskie Centrum Dialogu, ul. Bracka 10, konsultacje dla dzielnic: I, II, III.

Ponadto wnioski i uwagi dotyczące projektu sieci szkół podstawowych od 1 września 2019 r. można cały czas dostarczać do Wydziału Edukacji UMK, pamiętając o nieprzekraczalnym terminie 31 maja, pocztą lub osobiście na adres: Wydział Edukacji, ul. Michała Stachowicza 18, 30-103 Kraków, lub elektronicznie na adres e-mail: dialoguj@um.krakow.pl.

 • Kondolencje

  Radnej Wandzie Zasadzie wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci Męża składają Koleżanki i Koledzy z Rady i Zarządu Dzielnicy III Prądnik Czerwony
 • Wystawa „100-lecie niepodległości Polski - Losy Żołnierzy” w Muzeum AK

  W dniach 01.06-26.08.2018 r. Muzeum Armii Krajowej zaprezentuje wystawę grupy artystów ROTA, GALERII AUTORSKIEJ i TEATRU WELL ART BOGNY LEWTAK-BACZYŃSKIEJ oraz zapro(...)
 • I Ogólnopolski Zjazd Uczniów Klas Kolejowych

  Rada Rodziców oraz Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego (dawne Technikum Kolejowe) mgr Beata Śliwa zaprasza na uroczyste otwarcie I Ogólnopolskie(...)
 • Konsultacje w sprawie obowiązku umieszczania nazw dzielnic na tabliczce z numerem porządkowym budynku

  Wydział Geodezji, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wydział Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Krakowa zapraszają mieszkańców do wzięcia udziału w konsultacjac(...)
 • Spacery przyrodnicze po Krakowie

  Fundacja Rozwoju Gmin Polskich zaprasza na kolejny cykl edukacyjnych spacerów przyrodniczych przeznaczonych dla mieszkańców Krakowa oraz całej Małopolski. Tym razem (...)
 • Projekt „Małopolskie gwarancje na rzecz aktywności społeczno-zawodowej”

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie zaprasza do udziału w bezpłatnym projekcie pn. „Małopolskie gwarancje na rzecz aktywności społeczno-zawodowej” współfinansowanego z(...)
 • Konkurs grantowy „Wakacje z matematyką”

  8 maja ruszyła kolejna edycja konkursu grantowego „Wakacje z matematyką”, organizowanego przez Fundację mBanku. Dzięki programowi dzieci mogą spędzić przyjemne, ale (...)
 • DZIEŃ MATKI: Warsztaty tworzenia naturalnych kosmetyków – nawilżające kule do kąpieli.

  Integracyjny Klub Kultury Olsza zaprasza wszystkie mamy w każdym wieku na zajęcia przeznaczone specjalnie dla nich. Wspólnie przygotujemy nawilżające kule do kąpieli(...)
 • Rodzinne świętowanie po raz 7!

  Już w niedzielę 27 maja zapraszamy wszystkie rodziny do uczestnictwa w Święcie Rodziny Krakowskiej. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w Parku Jordana. Na kra(...)
 • Targi Pracy i Przedsiębiorczości „Majówka z pracą”

  Prezydent Miasta Krakowa oraz Grodzki Urząd Pracy w Krakowie serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Krakowa i okolic na Targi Pracy i Przedsiębiorczości „Majów(...)
 • Sesja XLIV - 15.05.2018

  Zarząd Rady Dzielnicy serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na XLIV sesję Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Sesja odbędzie się 15.05.2018 o godzinie 19.00 (...)
 • Elli - wernisaż w Klubie Muzyki Współczesnej „Malwa”

  Serdecznie zapraszamy na Wernisaż Elżbiety Kolusz pod tytułem „Elli”, który odbędzie się w sobotę 12 maja o godz. 16:30 w Klubie Muzyki Współczesnej „Malwa”. Uzupełn(...)
 • Warsztaty Hand Made dla osób dorosłych: Embossing – druk na gorąco

  Integracyjny Klub Kultury Olsza zaprasza na kolejne warsztaty poświęcone rękodziełu artystycznemu. W tym miesiącu będziemy nagrzewać, stemplować, używać tuszu i pudr(...)
 • Autobus do kariery

  W związku z dużym zainteresowaniem akcją „Autobus do kariery” MPK S.A. w Krakowie organizuje jej kolejną edycję. Od 7 do 11 maja po ulicach Krakowa będzie kursował (...)
 • Przebudowa przepustu na potoku Sudół Dominikański pod ul. Dobrego Pasterza

  Od poniedziałku 7 maja rozpocznie się kolejny etap prac związanych z przebudową przepustu na potoku Sudół Dominikański pod ul. Dobrego Pasterza. Przebudowany przepus(...)

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać informacje i powiadomienia dotyczące dzielnicy, podaj swój adres e-mail

WYSZUKIWARKA RADNYCH

Wpisz imię, nazwisko lub rejon radnego

SONDA

Czy na terenie Dzielnicy III jest potrzebna strefa płatnego parkowania

Tak
64%
Nie
32%
Nie ma zdania w tym temacie
4%

Głosowanie zakończone – dziękujemy za oddanie głosu.

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Deklaracja dostępności

Rada i Zarząd Dzielnicy III Prądnik Czerwony zobowiązuje się zapewnić dostępność strony www.dzielnica3.krakow.pl zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony Rady i Zarządu Dzielnicy III Prądnik Czerwony - www.dzielnica3.krakow.pl.

Data publikacji strony internetowej: 02-11-2016.

Deklaracja Dostępności - Plik PDF