AKTUALNOŚCI

Spacerem po kawiarniach, Kazimierzu, Plantach i Festung Krakau

...

Gdzie powstała pierwsza kawiarnia? Jak wyglądało religijne życie Żydów na krakowskim Kazimierzu? Co kryją w sobie Planty i cóż to takiego te basteje? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie podczas kolejnej dawki spacerów, które odbędą się w najbliższy weekend w ramach projektu „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”. Oprócz tego czeka nas kolejna odsłona muzycznych plenerów: od elektroniki serwowanej przez Polę Rise, przez jazz w wykonaniu Piotr Budniak Essential Group, aż po skrzypcowy duet dwóch Jakubów: Żurka i Michalaka. No to w drogę!

Sobota, 1 sierpnia
Sobotnie spacerowanie zaczniemy od kawy..., a dokładniej od spaceru kawowym szlakiem Krakowa. Ten popularny na całym świecie napój, który doczekał się wielu sposobów parzenia, czy podania, ma także ciekawą podwawelską historię. W trakcie zwiedzania z przewodnikiem dowiecie się: co mają ze sobą wspólnego pierwsza krakowska kawiarnia z kultowym „Misiem” Stanisława Barei, dlaczego kiedyś w cukierniach nie podawano kawy, a także z czego w czasach okupacji robiono tort migdałowy u „Noworolskiego”. Bo przecież chyba nie z migdałów... Start spaceru: godz. 12.00. Spacer przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych.

Dalej ruszymy na krakowski Kazimierz, aby poczuć ducha słynnej dzielnicy żydowskiej. Idąc szlakiem siedmiu zachowanych do dzisiaj synagog, dowiemy się więcej o tradycjach i świętach żydowskich, które na stałe były wpisane w codzienność tej unikatowej dzielnicy. To wycieczka do nieistniejącego już świata, w którym w fascynujący sposób przenikały się kultury żydowska i chrześcijańska.
Start spaceru: godz. 14.00. Spacer przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych.

Niedziela, 2 sierpnia
W niedzielę sprawdzimy, jak podczas swojej długiej historii Kraków szykował się do obrony. Gród Kraka jest bogaty w takie perły architektury militarnej, jak basteje, kaponiery, czy beluardy – i nawet jeśli dziś te nazwy niewiele wam mówią, po niedzielnym spacerze przestaną być tajemnicą. Festung Krakau to nie mit, ale prawdziwa historia, która rozpoczęła się w połowie XIX wieku, zaś na początku XX stulecia uczyniła Kraków prawdziwą twierdzą. Podczas spaceru będzie można się przekonać, że nasze miasto to nie tylko fascynujące dziedzictwo kulturalne, ale również militarne: od średniowiecznych murów Wawelu po powstałe w XIX wieku forty austriackie.
Start spaceru: godz. 12.00. Spacer przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych.

Pierwszy sierpniowy weekend pożegnamy spacerem po najbardziej znanym parku Krakowa, czyli po Plantach. Ten temat łączy się z zagadnieniami militarnymi, bowiem Planty powstały przecież w miejscu fortyfikacji otaczających kiedyś Stare Miasto. Po Plantach będziemy jednak spacerować głównie po to, aby na nowo odkryć uwiecznionych tam w pomnikach Polaków oraz bohaterów literatury. Start spaceru: godz. 14.00. Spacer przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych.
Niezbędne informacje

Każdy ze spacerów trwa dwie godziny i jest prowadzony w języku polskim. W każdym z nich może wziąć udział maksymalnie 20 osób – oczywiście z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych (uczestnikom rozdawane będą jednorazowe słuchawki). Na spacery obowiązuje wcześniejsza rezerwacja wejściówek. Wejściówki można rezerwować przez portal https://evenea.pl/. Jedna osoba może pobrać na jeden adres mailowy maksymalnie dwie wejściówki (dla dziecka również należy pobrać wejściówkę). Zapisy zamykane są w sobotę o godzinie 10.00. Nie ma możliwości wzięcia udziału w spacerze bez wejściówki. Bezpłatne spacery z krakowskimi przewodnikami są częścią kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków” oraz kampanii promocyjnej „Kraków nieodkryty”. Szczegółowe informacje są dostępne w aktualnościach serwisu https://www.krakow.travel.pl/.

Doskonałym uzupełnieniem spacerów z przewodnikiem są nowiny w serwisie Kraków Travel. Właśnie tam pojawiła się nowa trasa do samodzielnego zwiedzania zatytułowana „Nie tylko Wit Stwosz”, która powstała we współpracy z Konsulatem Generalnym Niemiec w Krakowie oraz Biurem Współpracy Zagranicznej Kancelarii Prezydenta Miasta Krakowa. Pokazuje ona z krakowskiej perspektywy, że wielowiekowe sąsiedztwo Polski i Niemiec, to coś więcej niż tylko kręta linia graniczna na mapie. Trasa dostępna w serwisie krakow.travel.

Najbliższy weekend to także kolejne koncerty wpisane w miejski projekt „Muzyczne plenery”. Pierwszy z nich, to występ Poli Rise – elektropopowej artystki z chłodzącym, onirycznym wokalem, którego będzie można posłuchać w piątek o godz. 20.00 na scenie przed Centrum Kongresowym ICE Kraków. Sobotni wieczór (także o godz. 20.00) umili nam występ młodego kolektywu Piotr Budniak Essential Group, który już teraz uznawany jest za jeden z najlepszych akustycznych zespołów jazzowych. Natomiast w niedzielę zapraszamy na Piknik Krakowski na Plantach Mistrzejowickich, gdzie o godz. 14.00 wystąpi duet skrzypcowy Jakub Żurek & Jakub Michalak. Wszystkie koncerty są bezpłatne, jednak na piątkowe i sobotnie wydarzenia konieczne będzie wcześniejsze pobranie wejściówki z portalu
https://evenea.pl/. Zachęcamy do zamieszczania w mediach społecznościowych zdjęć i innych materiałów ze spacerów oraz oznaczania ich hashtagami #badzturysta, #zwiedzajkrakow oraz #badzturystawswoimmiescie, a także tagowania profili wydarzenia i kampanii.

 • Piknik Krakowski powraca do parków

  Leniuchowanie na trawie, pyszne jedzenie, wspólne ćwiczenia, muzyka na żywo i kino plenerowe! Co to może oznaczać? Tylko jedno! Piknik Krakowski w sierpniu powraca d(...)
 • Konsultacje społeczne dotyczące projektu nowelizacji Statutów Dzielnic I – XVIII Miasta Krakowa, określających organizację i zakres działania dzielnic

  Prezydent Miasta Krakowa zaprasza mieszkańców Krakowa do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących nowelizacji Statutów Dzielnic I – XVIII Miasta Krako(...)
 • Proaktywni z POWER-em!

  Fundacja Rozwoju Kompetencji i Przedsiębiorczości PROAKTYWNI prowadzi nabór do kolejnej edycji nowego projektu "Proaktywni z POWER-em!" współfinansowanego przez UE (...)
 • Konsultacje z mieszkańcami - projekt nowelizacji Statutów Dzielnic I-XVIII Miasta Krakowa

  W dniach od 13 lipca do 14 sierpnia 2020 r. trwać będą konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały Rady Miasta Krakowa w przedmiocie nowelizacji Statutów Dziel(...)
 • Zajęcia dla mieszkańców w Programie Aktywności Lokalnej

  W związku z realizacją projektu socjalnego „Dzielnicowe pośrednictwo osobom niepełnosprawnym i starszym” finansowanego ze środków Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony(...)
 • Akcja społeczna „Wspieraj psiaka i kociaka!”

  Zachęcamy mieszkańców Dzielnicy III Prądnik Czerwony, a szczególnie osiedli Olsza i Olsza II do włączenia się w akcję społeczną „Wspieraj psiaka i kociaka!”, którą o(...)

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać informacje i powiadomienia dotyczące dzielnicy, podaj swój adres e-mail

WYSZUKIWARKA RADNYCH

Wpisz imię, nazwisko lub rejon radnego

SONDA

Czy na terenie Dzielnicy III jest potrzebna strefa płatnego parkowania

Tak
64%
Nie
32%
Nie ma zdania w tym temacie
4%

Głosowanie zakończone – dziękujemy za oddanie głosu.

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Deklaracja dostępności

Rada i Zarząd Dzielnicy III Prądnik Czerwony zobowiązuje się zapewnić dostępność strony www.dzielnica3.krakow.pl zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony Rady i Zarządu Dzielnicy III Prądnik Czerwony - www.dzielnica3.krakow.pl.

Data publikacji strony internetowej: 02-11-2016.

Deklaracja Dostępności - Plik PDF