AKTUALNOŚCI

Wyłączenie przycisków na przejściach dla pieszych

...

Od soboty 4 kwietnia nie ma konieczności naciskania przycisków na przejściach dla pieszych. To zastosowanie zostało wprowadzone w trosce o bezpieczeństwo krakowian, aby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa – informuje Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu UMK.

Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu w ostatnich dniach poczynił szereg prac, mających na celu ograniczenie do niezbędnego minimum konieczności naciskania przycisków dla pieszych w ciągu dnia. Z uwagi na kolejne apele odnośnie ujednolicenia zasad i wyłączenia wszystkich przycisków na sygnalizacjach świetlnych, przychylono się do tych wniosków.

Wprowadzono następujące rozwiązania:

• sygnalizacje na niektórych przejściach dla pieszych zostały wyłączone (lista została uzgodniona z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji). Przy wyborze przejść kierowano się m.in. natężeniami ruchu, długością przejść i natężeniem ruchu pieszych przy obecnych uwarunkowaniach.

• pozostałe sygnalizacje mają włączane cykliczne przejścia – tam, gdzie było możliwe szybkie przeprogramowanie, rozwiązanie zostało wprowadzone na programach dostosowujących się do warunków ruchu. Pozostałe sygnalizacje świetlne zostały przełączone na programy stało-czasowe, czyli włączające sygnały na całym skrzyżowaniu tak samo w każdym cyklu (będą jednak mogły się zmieniać w ciągu doby).

Programy dostosowujące się do warunków ruchu zostały wprowadzane w pierwszej kolejności tam, gdzie funkcjonuje priorytet dla pojazdów komunikacji zbiorowej, aby jej funkcjonowanie było możliwie najmniej zakłócone. Z uwagi na zaobserwowane tendencje większych prędkości kierujących pojazdami i wzrost ciężkości wypadków od czasu spadku natężeń ruchu drogowego, aby nie obciążać dodatkowo służby zdrowia w tym newralgicznym okresie, nie przewiduje się obecnie wyłączania sygnalizacji na skrzyżowaniach.

Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu i Zarząd Dróg Miasta Krakowa wprowadził wszystkie powyższe rozwiązania i dzięki temu, nie ma już konieczności przyciskania przycisków dla pieszych. Nie zmienia to faktu, że działania mające na celu optymalizowanie wprowadzonych rozwiązań w ramach możliwości technicznych będą dalej podejmowane przez Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu.

Przypominamy, że w Krakowie nie stosuje się przycisków sensorycznych, które często musi się naciskać jedynie dłonią. W zamian stosowane są przyciski mechaniczne, które bez problemu można nacisnąć np. palcem, dłonią, łokciem, lub ramieniem i nieważne, czy w rękawiczce, przez bluzę, czy kurtkę.

 • Budżet Obywatelski – nie zwlekaj, złóż projekt

  Już ponad 150 projektów zostało złożonych przez mieszkańców do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Kolejnych 70 pomysłów jest jeszcze dopracowywanych przez au(...)
 • Funkcjonowanie cmentarzy komunalnych podczas epidemii

  Cmentarze komunalne w Krakowie są już dostępne dla mieszkańców, ale wciąż funkcjonują w reżimie sanitarnym. To oznacza, że na ich terenie obowiązują takie same obost(...)
 • Filantrop Krakowa

  Osoby, instytucje i firmy szczególnie zaangażowane w bezinteresowne niesienie pomocy potrzebującym mieszkańcom naszego miasta zasługują na tytuł Filantropów Krakowa.(...)
 • Darmowe testy na Covid-19 dla personelu medycznego

  Laboratoria medyczne Grupy Diagnostyka rozpoczęły w Krakowie akcję „Badamy – wspieramy”, czyli bezpłatne testy dla personelu medycznego na obecność koronawirusa SARS(...)
 • Kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

  Od poniedziałku 20 kwietnia w związku z epidemią koronawirusa zostały wprowadzone kolejne zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Linie tramwajow(...)
 • Maseczki obowiązkowe w miejscach publicznych

  Od czwartku 16 kwietnia w miejscach publicznych, w których trudno jest zachować bezpieczną odległość od innej osoby, wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa. C(...)
 • Budżet Obywatelski – skonsultuj projekt na dyżurze

  Trwa składnie projektów do siódmej edycji Budżetu Obywatelskiego. Każdy, kto ma pomysł, ale chciałby go jeszcze skonsultować z ekspertami lub rozwiać jakieś wątpliwo(...)
 • Ograniczenia w kursowaniu autobusów i tramwajów

  Zarząd Transportu Publicznego wprowadził od 12 kwietnia do odwołania dalsze ograniczenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w związku z utrzymującym się stanem e(...)
 • Życzenia Wielkanocne 2020

  Niech istota Świąt Wielkanocnych napełni Was siłą oraz radością i sprawi, że uśmiech i optymizm będą towarzyszyły Wam każdego dnia. Radni i Zarząd Dzielnicy III Prą(...)
 • Wybierz najpiękniejsze drzewko emausowe

  Rozpoczęło się głosowanie na najpiękniejsze drzewko emausowe. Tegoroczna edycja konkursu organizowanego przez Dom Zwierzyniecki Muzeum Krakowa odbywa się on-line. (...)
 • Mieszkanie dla medyka – i ty możesz wesprzeć służbę zdrowia!

  Każdy chętny spośród nas może włączyć się w akcję „Mieszkanie dla medyka”. Na Facebooku uruchomiono grupę, w której każdy może zgłosić chęć bezpłatnego udostępnien(...)
 • Bank Pomysłów Budżetu Obywatelskiego 2020 - myśl kreatywnie

  Nową propozycją tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego jest także Bank pomysłów BO 2020. To propozycja dla tych, którzy mają swój pomysł na lepszy Kraków, ale oba(...)
 • Budżet Obywatelski – działamy w sieci!

  Wolny czas, którego wszyscy mamy obecnie troszkę więcej niż zwykle, warto wykorzystać na tworzenie projektów do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Choć odwoł(...)
 • Zamknięcie wszystkich parków w Krakowie

  W związku z wprowadzaniem kolejnych ograniczeń sanitarnych, mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, Zarząd Zieleni Miejskiej postanowił zamknąć od 3(...)
 • Konsultacje Społeczne

  Zarząd Transportu Publicznego od 1 kwietnia do 1 czerwca 2020 roku prowadzi konsultacje społeczne dotyczące poszerzenia Strefy Płatnego Parkowania. Konsultacje mają (...)
 • Zwiększenie częstotliwości kursowania Komunikacji Miejskiej w Krakowie

  Od 30 marca zwiększyła się częstotliwość kursowania autobusów na kilkudziesięciu liniach. W porównaniu do ubiegłego tygodnia na liniach regularnych pojawia się aż 70(...)
 • Program „Pauza” dla przedsiębiorców

  Problematyczna sytuacja właścicieli sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych, czy przewoźników sprawiła, że prezydent Krakowa podjął kroki, które ułatwią dział(...)

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać informacje i powiadomienia dotyczące dzielnicy, podaj swój adres e-mail

WYSZUKIWARKA RADNYCH

Wpisz imię, nazwisko lub rejon radnego

SONDA

Czy na terenie Dzielnicy III jest potrzebna strefa płatnego parkowania

Tak
64%
Nie
32%
Nie ma zdania w tym temacie
4%

Głosowanie zakończone – dziękujemy za oddanie głosu.