AKTUALNOŚCI

Zwiedzaj Kraków z okien zabytkowych tramwajów i autobusów

...

W niedzielę 28 czerwca po raz pierwszy w tym roku na ulice wyjadą zabytkowe tramwaje i autobusy w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. W tym roku historyczne wagony znów będą kursować na dwóch trasach – z ul. św. Wawrzyńca przez centrum miasta do Cichego Kącika oraz do Pleszowa. To znakomita okazja, aby zobaczyć nie tylko piękne krakowskie zabytkowe tramwaje, ale również zwiedzić miasto, podróżując obok miejsc najbardziej znanych i tych jeszcze nieodkrytych.

Pierwszy kurs historycznego składu został zaplanowany na godzinę 11.00 z przystanku „Dajwór” w kierunku Cichego Kącika. Do dyspozycji pasażerów będzie na tej trasie pociąg złożony z trzech krakowskich wagonów Sanok: motorowego SN2 oraz dwóch przyczep PN2. Wszystko z myślą o tym, aby jak najwięcej osób mogło jednocześnie podróżować.

Punktualnie o 11.45 z ul. św. Wawrzyńca wyjadą też tramwaje do Pleszowa. Będzie to skład trzech wagonów Konstal: motorowego N oraz dwóch przyczep ND i 4ND. Trasa tej linii będzie przebiegać obok kopca Wandy. Odjazdy tak zostały zaplanowane, aby przed kursem powrotnym do centrum pasażerowie tej linii mieli czas wejść na ten piękny krakowski kopiec i sprawdzić, jaki widok rozciąga się z jego szczytu.

Tego samego dnia będą także kursować zabytkowe autobusy. Na specjalnej linii nr 324 pojedzie kilka wyjątkowych pojazdów, takich jak Ikarus 280, Jelcz „Ogórek”, czy San H01, które przejadą z os. Podwawelskiego do Prądnika Czerwonego.

Gorąco zachęcamy do korzystania z tej możliwości zwiedzania Krakowa. Jednocześnie przypominamy, że w zabytkowych pojazdach obowiązuje aktualna taryfa biletowa (w tym roku nie będzie możliwości zakupu biletu u osób z obsługi linii). W zabytkowych tramwajach i autobusach pasażerowie mają obowiązek posiadania maseczek.

Podobnie jak w innych pojazdach, także na Krakowskiej Linii Muzealnej będzie limit osób, które jednocześnie mogą podróżować (obecnie wynosi on 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc). Dokładna informacja o liczbie osób, które będą mogły jednocześnie podróżować, zostanie umieszczona przy drzwiach wewnątrz pojazdów. Zabytkowe tramwaje i autobusy będą także dezynfekowane, w tym szczególnie te elementy, których dotykają pasażerowie.

Szczegółowy rozkład jazdy Krakowskiej Linii Muzealnej, tradycyjnie oznaczonej numerem „0”, będzie dostępny na stronie internetowej http://www.mpk.krakow.pl Obsługą historycznych pojazdów będzie się zajmować tradycyjnie Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych. Przed pierwszym kursem zabytkowych tramwajów 28 czerwca zostaną przekazane informacje o zaplanowanych wydarzeniach podczas tegorocznej edycji Krakowskiej Linii Muzealnej.

Krakowska Linia Muzealna jest częścią trwającej od maja kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”. W ramach działań realizowanych w czasie akcji Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowego zapraszają do ponownego odkrywania piękna naszego miasta oraz spacerowania śladem tematycznych tras, które można znaleźć na stronie internetowej
http://krakow.travel

Linia będzie zatrzymywać się w pobliżu muzeów, które są partnerami kampanii i specjalnie na ten cel przygotowały oferty dla krakowianek i krakowian. Szczegóły na temat kampanii można znaleźć na stronie internetowej
https://www.badzturysta.pl

 • Sesja numer XIX

  Zarząd Rady Dzielnicy informuje, że w dniu 1 lipca 2020 r. o godz.18.00 w Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Strzelców 5a w Krakowie , odbędzie się XVIII zwyczajna se(...)
 • Wybory Prezydenta RP 2020

  W niedzielę 28 czerwca odbędą się wybory prezydenckie. Głosowanie odbędzie się metodą mieszaną – w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie. Lokale wyborcze będą (...)
 • Wakacje w MDK

  Zapraszamy dzieci ze szkół podstawowych w wieku od 7 do 10 lat pozostające w okresie wakacyjnym w Krakowie do wspólnej zabawy w ramach akcji „Barwne lato”. Tegoroczn(...)
 • Rekrutacja do MDK

  Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 100 i 102 rozpoczął rekrutację na zajęcia w roku szkolnym 2020/21. W związku z trwającą pandemią i wynikającymi z niej (...)
 • Kraków ruszył z nowymi ekologicznymi programami

  Mieszkańcy Krakowa mogą składać wnioski o dotacje w ramach trzech nowych miejskich programów: • likwidacji instalacji grzewczych na paliwo stałe, • rozwoju odnawia(...)
 • Tymczasowe skrócenie tras linii autobusowych 184 i 484

  W związku z trwającym kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania ulic Krakowska / Dietla / Stradomska ruch pojazdów w obu kierunkach został przeniesiony na północną jez(...)
 • Sesja numer XVIII

  Zarząd Rady Dzielnicy informuje, że w dniu 16 czerwca 2020 r. o godz.18.00 Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Strzelców 5a w Krakowie, odbędzie się XVIII zwyczajna se(...)

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać informacje i powiadomienia dotyczące dzielnicy, podaj swój adres e-mail

WYSZUKIWARKA RADNYCH

Wpisz imię, nazwisko lub rejon radnego

SONDA

Czy na terenie Dzielnicy III jest potrzebna strefa płatnego parkowania

Tak
64%
Nie
32%
Nie ma zdania w tym temacie
4%

Głosowanie zakończone – dziękujemy za oddanie głosu.

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Deklaracja dostępności

Rada i Zarząd Dzielnicy III Prądnik Czerwony zobowiązuje się zapewnić dostępność strony www.dzielnica3.krakow.pl zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony Rady i Zarządu Dzielnicy III Prądnik Czerwony - www.dzielnica3.krakow.pl.

Data publikacji strony internetowej: 02-11-2016.

Deklaracja Dostępności - Plik PDF