AKTUALNOŚCI

Zwiększenie częstotliwości kursowania Komunikacji Miejskiej w Krakowie

...

Od 30 marca zwiększyła się częstotliwość kursowania autobusów na kilkudziesięciu liniach. W porównaniu do ubiegłego tygodnia na liniach regularnych pojawia się aż 70 autobusów więcej, a do wykorzystania przygotowano także 15 autobusów i 10 tramwajów rezerwowych, które na każdy sygnał o większej frekwencji są wysyłane do ruchu.

Uruchomiona została nowa tymczasowa linia nr 704, która kursują po trasie linii nr 204 na odcinku od „Czerwonych Maków P+R” do „Miejskiego Centrum Opieki” w celu wzmocnienia obsługi nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Jakubowskiego 2.

Prowadzący autobusy i tramwaje cały czas starają się obserwować liczbę podróżujących pasażerów oraz tych oczekujących na przystankach. W sytuacji, gdy ocenią, że jest ich zbyt dużo, zgłaszają dyspozytorom, aby wysyłali na daną trasę dodatkowe pojazdy. O dodatkowym autobusie, czy tramwaju prowadzący także informują pasażerów przez mikrofon. Jednocześnie w najważniejszych miejscach przesiadkowych pracują inspektorzy ruchu MPK i, gdy tylko pojawi się taka potrzeba, uruchamiają dodatkowe kursy.

Prowadzący nie opuszczają swoich miejsc pracy, aby liczyć wsiadających i wysiadających pasażerów. Bezpieczeństwo i zdrowie kierowców oraz motorniczych są najważniejsze, bo to dzięki nim komunikacja miejska w tym trudnym dla wszystkich okresie może funkcjonować i zapewniać dojazd pracownikom szpitali, piekarni, czy sklepów spożywczych. Z myślą o bezpieczeństwie prowadzących, ale także wszystkich pasażerów, miejscy przewoźnicy podejmują wiele działań. Nie będą one jednak skuteczne, jeżeli do obowiązujących wytycznych nie będą się stosować wszyscy podróżujący. Apelujemy do wszystkich pasażerów o wyrozumiałość, zachowanie odpowiedniego dystansu w pojazdach komunikacji miejskiej i stosowanie się do wszystkich wytycznych służb porządkowych.

Szczegóły zmian w kursowaniu autobusów w dni powszednie:

- Linie miejskie:

• nr 103 - zostało przywrócone kursowanie według powszedniego rozkładu jazdy.
• nr 109, 110, 120, 123, 128, 129, 137, 142, 144, 160, 163, 164, 169/469, 173, 174, 178/478, 179, 183, 184/484, 193, 194, 501, 502, 537 - w godzinach szczytu zostało przywrócone kursowanie z częstotliwością jak w dzień powszedni, natomiast w godzinach międzyszczytowych i wieczornych utrzymana została częstotliwość kursowania jak w soboty. Nowe rozkłady jazdy są na przystankach oraz na stronie internetowej umieszczone w rubryce „Dzień powszedni”.
• nr 125 - została wprowadzona korekta rozkładu jazdy mająca na celu umożliwienie dojazdu w rejon ul. Nad Drwiną na godz. 14.00.
• nr 138 - kursuje z częstotliwością co 20 minut od ok. godz. 5.00. Nowy rozkład jazdy jest na przystankach oraz na stronie internetowej umieszczony w rubryce „Dzień powszedni”.
• nr 704 - została uruchomiona linia tymczasowa kursująca po następującej trasie: „Czerwone Maki P+R” – ul. Bunscha, ul. Babińskiego, ul. Zawiła, ul. Zakopiańska, „Borek Fałęcki”, ul. Zakopiańska, ul. Jugowicka, ul. Podmokła, ul. Stojałowskiego, ul. Halszki, ul. Witosa, ul. Nowosądecka, ul. Wielicka, ul. Kostaneckiego, ul. Jakubowskiego – „Miejskie Centrum Opieki”. Linia kursuje tylko w dni powszednie w godzinach szczytu z częstotliwością co 40 minut (łącznie z linią nr 204 kursuje co 20 minut).
• pozostałe linie kursują według dotychczasowych zasad.

- Linie aglomeracyjne:
• nr 274 - kursuje według sobotniego rozkładu jazdy z następującymi korektami w godzinach porannych: kursy z pętli „Podgórze SKA” będą realizowane o godz. 3.50 i 5.25 (zamiast o 4.20 i 5.55) natomiast z pętli „Trąbki P+R” o godz. 4.35 i 6.15 (zamiast o 5.05 i 6.45). Zmiana ta dotyczy tylko dni powszednich (w sobotę godziny odjazdów pozostają bez zmian). Nowy rozkład jazdy na dni powszednie jest na przystankach oraz na stronie internetowej umieszczony w rubryce „Dzień powszedni”.
• nr 277 - kursuje według sobotniego rozkładu jazdy z dodatkową parą kursów w godzinach porannych realizowaną o z pętli „Nowy Kleparz” o godz. 5.30 oraz z „Iwanowic Dworskich Pętli” o godz. 6.20. Zmiana ta dotyczy tylko dni powszednich (w sobotę godziny odjazdów pozostają bez zmian). Nowy rozkład jazdy na dni powszednie jest na przystankach oraz na stronie internetowej umieszczony w rubryce „Dzień powszedni”.
• nr 301 - kursuje z częstotliwością co około 60 minut w godzinach szczytu i co około 120 minut poza godzinami szczytu. Nowy rozkład jazdy jest na przystankach oraz na stronie internetowej umieszczony w rubryce „Dzień powszedni”.
• nr 304 - kursuje z częstotliwością co 20 minut od ok. godz. 5.00. Nowy rozkład jazdy jest na przystankach oraz na stronie internetowej umieszczony w rubryce „Dzień powszedni”.
• pozostałe linie kursują według dotychczasowych zasad.

Zestawienie zbiorcze wprowadzonych zmian w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie zamieszczone jest na stronie: http://mobilnykrakow.pl/zmiany-w-funkcjonowaniu-komunikacji-miejskiej-w-krakowie-w-zwiazku-z-epidemia-koronawirusa-zestawienie-zbiorcze/

 • Budżet Obywatelski – nie zwlekaj, złóż projekt

  Już ponad 150 projektów zostało złożonych przez mieszkańców do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Kolejnych 70 pomysłów jest jeszcze dopracowywanych przez au(...)
 • Funkcjonowanie cmentarzy komunalnych podczas epidemii

  Cmentarze komunalne w Krakowie są już dostępne dla mieszkańców, ale wciąż funkcjonują w reżimie sanitarnym. To oznacza, że na ich terenie obowiązują takie same obost(...)
 • Filantrop Krakowa

  Osoby, instytucje i firmy szczególnie zaangażowane w bezinteresowne niesienie pomocy potrzebującym mieszkańcom naszego miasta zasługują na tytuł Filantropów Krakowa.(...)
 • Darmowe testy na Covid-19 dla personelu medycznego

  Laboratoria medyczne Grupy Diagnostyka rozpoczęły w Krakowie akcję „Badamy – wspieramy”, czyli bezpłatne testy dla personelu medycznego na obecność koronawirusa SARS(...)
 • Kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

  Od poniedziałku 20 kwietnia w związku z epidemią koronawirusa zostały wprowadzone kolejne zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Linie tramwajow(...)
 • Maseczki obowiązkowe w miejscach publicznych

  Od czwartku 16 kwietnia w miejscach publicznych, w których trudno jest zachować bezpieczną odległość od innej osoby, wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa. C(...)
 • Budżet Obywatelski – skonsultuj projekt na dyżurze

  Trwa składnie projektów do siódmej edycji Budżetu Obywatelskiego. Każdy, kto ma pomysł, ale chciałby go jeszcze skonsultować z ekspertami lub rozwiać jakieś wątpliwo(...)
 • Ograniczenia w kursowaniu autobusów i tramwajów

  Zarząd Transportu Publicznego wprowadził od 12 kwietnia do odwołania dalsze ograniczenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w związku z utrzymującym się stanem e(...)
 • Życzenia Wielkanocne 2020

  Niech istota Świąt Wielkanocnych napełni Was siłą oraz radością i sprawi, że uśmiech i optymizm będą towarzyszyły Wam każdego dnia. Radni i Zarząd Dzielnicy III Prą(...)
 • Wybierz najpiękniejsze drzewko emausowe

  Rozpoczęło się głosowanie na najpiękniejsze drzewko emausowe. Tegoroczna edycja konkursu organizowanego przez Dom Zwierzyniecki Muzeum Krakowa odbywa się on-line. (...)
 • Mieszkanie dla medyka – i ty możesz wesprzeć służbę zdrowia!

  Każdy chętny spośród nas może włączyć się w akcję „Mieszkanie dla medyka”. Na Facebooku uruchomiono grupę, w której każdy może zgłosić chęć bezpłatnego udostępnien(...)
 • Wyłączenie przycisków na przejściach dla pieszych

  Od soboty 4 kwietnia nie ma konieczności naciskania przycisków na przejściach dla pieszych. To zastosowanie zostało wprowadzone w trosce o bezpieczeństwo krakowian(...)
 • Bank Pomysłów Budżetu Obywatelskiego 2020 - myśl kreatywnie

  Nową propozycją tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego jest także Bank pomysłów BO 2020. To propozycja dla tych, którzy mają swój pomysł na lepszy Kraków, ale oba(...)
 • Budżet Obywatelski – działamy w sieci!

  Wolny czas, którego wszyscy mamy obecnie troszkę więcej niż zwykle, warto wykorzystać na tworzenie projektów do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Choć odwoł(...)
 • Zamknięcie wszystkich parków w Krakowie

  W związku z wprowadzaniem kolejnych ograniczeń sanitarnych, mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, Zarząd Zieleni Miejskiej postanowił zamknąć od 3(...)
 • Konsultacje Społeczne

  Zarząd Transportu Publicznego od 1 kwietnia do 1 czerwca 2020 roku prowadzi konsultacje społeczne dotyczące poszerzenia Strefy Płatnego Parkowania. Konsultacje mają (...)
 • Program „Pauza” dla przedsiębiorców

  Problematyczna sytuacja właścicieli sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych, czy przewoźników sprawiła, że prezydent Krakowa podjął kroki, które ułatwią dział(...)

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać informacje i powiadomienia dotyczące dzielnicy, podaj swój adres e-mail

WYSZUKIWARKA RADNYCH

Wpisz imię, nazwisko lub rejon radnego

SONDA

Czy na terenie Dzielnicy III jest potrzebna strefa płatnego parkowania

Tak
64%
Nie
32%
Nie ma zdania w tym temacie
4%

Głosowanie zakończone – dziękujemy za oddanie głosu.

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Deklaracja dostępności

Rada i Zarząd Dzielnicy III Prądnik Czerwony zobowiązuje się zapewnić dostępność strony www.dzielnica3.krakow.pl zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony Rady i Zarządu Dzielnicy III Prądnik Czerwony - www.dzielnica3.krakow.pl.

Data publikacji strony internetowej: 02-11-2016.

Deklaracja Dostępności - Plik PDF