AKTUALNOŚCI

Już od najmłodszych lat – z ekologią za pan brat

...

„Już od najmłodszych lat – z ekologią za pan brat”

Edukacja ekologiczna to bardzo ważna rzecz już od najmłodszych lat. Przedstawiamy, jakie proekologiczne działania zostały wdrożone w Samorządowym Przedszkolu nr 14 w Krakowie w ramach realizacji założeń polityki oświatowej na rok szkolny 2021/2022.

"W bieżącym roku szkolnym nasze Przedszkole z zaangażowaniem wzmacniało postawy ekologiczne swoich podopiecznych poprzez organizowanie różnorodnych przedsięwzięć. Każda z grup przedszkolnych stworzyła we wrześniu swój EKO-KALENDARZ, w którym uwzględniła ekologiczne święta nietypowe. Realizacja zamierzeń związanych z ochroną naszej planety i obchody tychże świąt miały na celu głównie kształtowanie postaw proekologicznych u dzieci oraz wzbogacenie zasobu wiedzy na temat ekologii.

Pierwszym wydarzeniem, które wdrożyło dzieci w tę dziedzinę nauki był Piknik Ekologiczny z okazji Dnia Przedszkolaka. Pogoda pozwoliła na świętowanie tego dnia na świeżym powietrzu. Głównym punktem, spośród wielu atrakcyjnych zabaw było wspólne odśpiewanie piosenki oraz wypuszczenie eko-samolotów, które dzieci wykonały z pomocą rodziców, wykorzystując materiały recyklingowe. Kolejnym wydarzeniem był HAPPENING EKOLOGICZNY w ramach akcji „Sprzątanie świata 2021”. Każda z grup wykonała specjalny baner i wyruszyła, by posprzątać okolice naszego Przedszkola. Podczas pracy, dzieci odśpiewały piosenkę, której treść dotyczyła ochrony naszej zielonej planety.

Nasze Przedszkole wzięło również udział w akcji „Moje miasto bez elektrośmieci”, stając się miejscem zbiórki już nieużywanych, zepsutych i niepotrzebnych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Celem tego działania było m.in. poszerzenie wiedzy naszych najmłodszych mieszkańców ziemi na temat prawidłowego segregowania śmieci. 

Poprzez różnorodne zabawy i gry, które wzbogacały wiedzę przedszkolaków, zgodnie z naszym kalendarzem ekologicznym świętowaliśmy również: DZIEŃ DRZEWA, DZIEŃ JABŁKA, DZIEŃ JEŻA, DZIEŃ DYNI, DZIEŃ WODY. Karnawał zakończyliśmy balem, który również nawiązywał do przyrody, dbania o kwiaty i owady żyjące na łące. W wyjątkowy sposób świętowaliśmy także DZIEŃ ZIEMI. W naszym ogrodzie przedszkolnym dzieci radośnie spędziły czas, korzystając z eko-zabawek wykonanych z materiałów recyklingowych. Z tej okazji odbył się również „Festiwal Piosenki Ekologicznej”. Od miesiąca maja bierzemy również udział w akcji „Rowerowy maj”, który promuje jazdę na rowerze, rolkach i hulajnodze zamiast jazdy samochodem.

Rok szkolny co prawda dobiega już końca, a przed nami jeszcze wyczekiwany przez wszystkich Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Jest to nie lada atrakcja, gdyż w tym dniu naszą placówkę odwiedzają rodzice i wraz z dziećmi cieszą się zabawami w przedszkolnym placu zabaw. Podczas pikniku, nauczyciele wraz z rodzicami wystawiają dla swoich dzieci przedstawienie – w tym roku będzie to oczywiście BAJKA EKOLOGICZNA o tytule „Zielony Kapturek”. Rozpoczęto już próby, a rodzice, przyjmując niemal wszystkie role, spisują się na medal. To dopiero będzie niespodzianka!

Nasze przedszkole może pochwalić się owocną pracą, realizując zaplanowane pomysły. Na dzieci czekało sporo atrakcji, a dyplomy młodych ekologów z różnych dziedzin widnieją na tablicach w każdej sali. Zarówno oddziały ogólnodostępne, integracyjne, jak i specjalne wykazały się niesamowitym zaangażowaniem, aby promować różnorodne działania na rzecz naszej planety. Nie możemy się doczekać jakie wyzwania przyniesie nam kolejny rok!" 

mgr Agata Gaweł
mgr Elżbieta Szmyd
nauczyciele Samorządowego Przedszkola nr 14 w Krakowie

 • Święto Dzielnicy III Prądnik Czerwony – 4 czerwca 2022 r.

            Rada i Zarząd Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Młodzieżowy Dom Kultury – -al. 29 Listopada 102 oraz Klub Sportowy Wieczysta Kraków serdecznie zapraszają na(...)
 • Prezentacja książki „Dzielnice Krakowa ich rola i znaczenie w ustroju samorządowym miasta”

  Prezentacja książki „Dzielnice Krakowa ich rola i znaczenie w ustroju samorządowym miasta”           Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie oraz prezentację m(...)
 • Konsultacje społeczne w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji w Mieście Krakowie

  Konsultacje społeczne w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji w Mieście Krakowie     Na podstawie art. 6 ust. 1 oraz art. 11 ust. 3 u(...)
 • Sesja nr XLI

  Zarząd Rady Dzielnicy informuje, że w dniu 17 maja 2022 r. o godz.18.00 przy ul. Naczelnej 12 w Krakowie, odbędzie się XLI zwyczajna sesja Rady Dzielnicy III Prądnik(...)
 • Pierwsze urodziny Velo Huta

  Sto Lat Velo Huta! W maju zaczyna się sezon imprez plenerowych, a wśród nich jedna wyjątkowa — rodzinny piknik rowerowy organizowany przez Ośrodek Kultury Kraków-Now(...)

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać informacje i powiadomienia dotyczące dzielnicy, podaj swój adres e-mail

WYSZUKIWARKA RADNYCH

Wpisz imię, nazwisko lub rejon radnego

SONDA

Czy na terenie Dzielnicy III jest potrzebna strefa płatnego parkowania

Tak
64%
Nie
32%
Nie ma zdania w tym temacie
4%

Głosowanie zakończone – dziękujemy za oddanie głosu.

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Deklaracja dostępności

Rada i Zarząd Dzielnicy III Prądnik Czerwony zobowiązuje się zapewnić dostępność strony www.dzielnica3.krakow.pl zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony Rady i Zarządu Dzielnicy III Prądnik Czerwony - www.dzielnica3.krakow.pl.

Data publikacji strony internetowej: 02-11-2016.

Deklaracja Dostępności - Plik PDF