Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu na najpiękniejsze drzewko Emausowe W czasach pogańskich szczególnym kultem darzone były drzewa. Wiosną, kiedy dzisiaj obchodzimy Wielkanoc, dawniej odbywały się zaduszki. Wierzono, że w tym dniu dusze zmarłych pod postacią ptaków przesiadują na koronach drzew. Przez wiele lat na Emausie można było więc kupić drzewko życia jako pamiątkę z odpustu.
Dziś taki symbol odradzającego się życia, pełny nadziei i radości, jest nam może jeszcze bardziej potrzebny. A ponieważ nie spotyka się go już na emausowych kramach, Muzeum Krakowa od ośmiu lat zachęca wszystkich do własnoręcznego wykonywania tej specyficznej ozdoby wielkanocnej i uczestniczenia w dorocznym Konkursie na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe, odbywającym się w Domu Zwierzynieckim.
Zasady konkursu
Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach. Składało się ono z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na ozdobionym listkami kiju i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia. Do tej symboliki powinno nawiązywać zgłaszane na konkurs drzewko, wykonane w dowolnej formie przestrzennej, dowolnej wielkości, za pomocą dowolnej techniki oraz materiałów. Jury oceniać będzie zgodność z symboliką drzewka życia, ogólne wrażenie estetyczne, oryginalne ujęcie tematu, pomysłowość, jakość wykonania oraz kompozycję.
Zapraszamy do udziału w konkursie w trzech kategoriach wiekowych:
- dzieci (do 12 lat),
- młodzież (12–18 lat),
- dorośli (powyżej 18 lat),
- rodziny oraz grupy z przedszkoli i szkół zapraszamy do osobnej kategorii drzewek, specjalnie dla nich wyodrębnionej.
Można spróbować swoich sił również w kategorii tradycyjne drzewko życia, które powinno być rzeźbione w drewnie, malowane, z figurką ptaka na sprężynce.
Terminy
Prace konkursowe będą przyjmowane na skwerze pod klasztorem Norbertanek w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową, czyli 9 kwietnia 2022 r., od godziny 10.00 do 12.00. Organizatorzy proszą, aby wraz z drzewkiem przynieść wypełnione już dokumenty, czyli rewers wraz ze zgodą na przetwarzanie danych (jedynie numer zgłaszanej pracy wpisujemy na miejscu). W sytuacji, w której z uwagi na warunki atmosferyczne nie będzie możliwe jej dostarczenie w sposób wskazany powyżej, prace konkursowe należy dostarczyć w dniu 9 kwietnia 2022 r. w godzinach 10.00–12.00 do Domu Zwierzynieckiego przy ul. Królowej Jadwigi 41 w Krakowie. Ze względu na zamknięcie muzeum dla zwiedzających zapraszamy z pracami przez wejście od strony ogrodu. Prosimy również pamiętać o maseczkach. Tego dnia konkursowe prace zostaną zarejestrowane, a następnie do pracy przystąpi jury, aby wybrać najpiękniejsze drzewka w każdej kategorii.
Ogłoszenie wyników nastąpi w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 12.00 w ogrodzie Domu Zwierzynieckiego podczas święta oddziału. Ogłoszenie wyników będzie także transmitowane na profilu Domu Zwierzynieckiego na Facebooku.
Od 20 kwietnia Muzeum Krakowa zaprasza na wystawę pokonkursową w Pałacu Krzysztofory.
Partnerem wydarzenia jest Krakowskie Forum Kultury.