Kraków przygotowuje pomoc dla Lwowa, o którą poprosił mer tego miasta. Zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy odbywa się na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana przy ul. Reymonta (wjazd od strony parkingu) oraz w Muzeum Inżynierii Miejskiej (wjazd od ul. Gazowej). Dary można przywozić codziennie od godz. 12.00 do godz. 20.00. Zbiórka potrwa do odwołania. Tylko pierwszego dnia zbiórki, zebrano ponad 60 ton darów. Pilnie potrzebna jest duża hala na dary dla Ukrainy. Apelujemy o pomoc!
W tej chwili najpotrzebniejsze rzeczy to: środki ochrony osobistej (hełmy, kamizelki kuloodporne, siatki maskujące), leki, antybiotyki, bandaże, generatory prądu, śpiwory, karimaty, łóżka polowe, latarki, baterie, środki do odkażania wody i apteczki;
koce termiczne, śpiwory, maty do spania (z pokryciem foliowym), materace, ubrania, peleryny przeciwdeszczowe, środki pielęgnacyjne i higieniczne, środki myjące do ciała, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, bielizna damska, bielizna męska, bielizna dziecięca, podpaski, pieluchy dziecięce, pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry, zestaw wielorazowych naczyń kuchennych: głębokie naczynia, łyżki, widelce, noże, kubki, środki antyseptyczne/spirytus, maseczki wielorazowe, generatory prądu; woda, produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność puszkowana, makarony, płatki błyskawiczne, zapałki, baterie, zapalniczki, świece, zestawy medyczne, generatory prądotwórcze o dużej mocy. Organizatorzy proszą o posegregowanie darów i opisywanie ich według kategorii. W miarę możliwości prosimy o oddzielanie lekarstw od środków higienicznych i żywności. Ułatwi to segregowanie i przygotowanie odpowiednich paczek.
Organizatorzy dziękują za wszystkie zgłoszenia i chęć pomocy w formie wolontariatu. W razie potrzeby zaangażowania do pomocy wolontariuszy będziemy Państwa informować. Więcej informacji o zbiórce można uzyskać pod nr tel. 12 616 18 79 w godz. 12.00–20.00 oraz adresem e-mail:
Poza zbiórką organizowaną przez Urząd Miasta Krakowa do pomocy zgłosiły się:
Polska Akcja Humanitarna,
Polski Czerwony Krzyż,
Caritas,
Nowohuckie Centrum Kultury,
Fundacja Pomagam,
Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej,
SOS WIoski Dziecięce,
Radio Kraków,
Akademia Muzyczna w Krakowie,
Muzeum Krakowa,
Ośrodek Kultury om. C.K. Norwida,
Teatr KTO,
Teatr Ludowy,
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.