W niedzielę 26 maja krakowski magistrat ponownie otworzy swe podwoje dla zwiedzających. Będzie to jedna z nielicznych okazji, aby zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne i posłuchać ciekawych opowieści związanych z pałacem Wielopolskich oraz dawnym ratuszem podgórskim.
Wydarzenia w budynku przy pl. Wszystkich Świętych 3–4 rozpoczną się o godz. 10.00. Po zarejestrowaniu się będzie można odwiedzić sale im. Juliusza Lea oraz Kupiecką, w których krakowskie Rady Dzielnic przygotowały specjalne prezentacje z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W związku z tym Mieszkańców naszej Dzielnicy, obecnych oraz byłych, a także jej sympatyków zapraszamy w godz. 10.00-16.00 na stanowisko Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony na II piętro magistratu Będzie tam można obejrzeć wystawę zdjęć przedstawiająca projekty dofinansowane z funduszy europejskich, które zostały zrealizowane na terenie Dzielnicy III Prądnik Czerwony oraz w których brały udział instytucje z naszej Dzielnicy w ciągu 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Osoby odwiedzające nasze stanowisko będą mieli okazję porozmawiać z radnymi oraz otrzymać pamiątkowe gadżety i publikacje poświęcone Dzielnicy III Prądnik Czerwony.
Podczas Dnia Otwartego Magistratu będzie można odwiedzić gabinet przewodniczącego Rady Miasta Krakowa i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w zabytkowym fotelu prezydenta Krakowa Józefa Dietla oraz zwiedzić z przewodnikami magistrackie budynki przy pl. Wszystkich Świętych i Rynku Podgórskim. Dzień Otwarty Magistratu w dawnym ratuszu podgórskim uświetnią recitale fortepianowe uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego.
O godz. 10.30 na skwerze przylegającym do ul. Grodzkiej (przed Pawilonem Wyspiańskiego) odbędzie się briefing prasowy prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego. Przybliży on mieszkańcom koncepcję „ławeczki dialogu”, symbolicznego miejsca podkreślającego istotne znaczenie dialogu w budowaniu siły miasta, która stanie się symbolem wzajemnej otwartości: miasta na mieszkańców, mieszkańców na miasto, a także mieszkańców na siebie nawzajem.
Na „ławeczce dialogu” będzie można umówić się i spotkać, przysiąść i porozmawiać, również z prezydentem, o ważnych dla miasta sprawach i problemach. Ławeczka będzie
mobilna i stawiana wszędzie tam, gdzie taki dialog jest potrzebny. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, możliwy jednak po uprzedniej rejestracji na oznaczonych stanowiskach usytuowanych w wejściach do obydwu budynków. Udział w Dniu Otwartym Magistratu osób z niepełnosprawnościami ruchowymi jest możliwy, ale ograniczony ze względu na utrudniony dostęp do niektórych pomieszczeń.
Serdecznie zapraszamy! Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na stronie:
https://www.krakow.pl/aktualnosci/283177,29,komunikat,dzien_otwarty_magistratu__
_dom_dialogu.html