Cmentarz Batowicki, zwany też cmentarzem Prądnik Czerwony, rozpoczął swoje funkcjonowanie od lipca 1966 r. Był jednym z dwóch cmentarzy założonych po II wojnie światowej w Krakowie, aby obsłużyć szybko rozwijające się miasto.
W 1978 r. w pobliżu ul. Reduta wybudowano budynek administracyjny z pomieszczeniem, gdzie powstała kaplica. Jednak już dwie dekady później konieczna stała się kolejna inwestycja, bo cmentarz systematycznie zwiększał swoją powierzchnię. W 1998 r. władze miasta w innej części cmentarza wybudowały kolejny obiekt ceremonialno-administracyjny, aby usprawnić funkcjonowanie służb i pogrzebów. W pobliżu znajdują się pętle autobusowe, aby usprawnić dojazd.
Od momentu swojego powstania cmentarz służy coraz większej ilości krakowian jako miejsce wiecznego spoczynku. Cmentarz liczy obecnie ponad 41 ha i każdego roku odbywa się na nim ok. 1600 nowych pochówków.
Oprócz zwykłych mieszkańców Krakowa leżą tu także osoby, o których warto pamiętać. Są to osoby zasłużone dla naszego miasta i kraju, osoby o ciekawych życiorysach i często powszechnie znane współczesnym krakowianom. Są wśród nich artyści, naukowcy, żołnierze, sportowcy, osoby rozwijające krakowską edukację, rzemiosło, czy przemysł, osoby walczące o niepodległość i demokrację, rozwijające naukę i kulturę, pielęgnujące zdrowie i zajmujące się codziennym funkcjonowaniem miasta.
Oddając w Państwa ręce tę naszą publikację, zapraszam do lektury i do wirtualnego spaceru po cmentarzu leżącym w Dzielnicy III Prądnik Czerwony oraz do chwili zadumy nad ludzkimi kolejami losu osób, które w tym wydawnictwie Państwu przedstawiamy.
Z poważaniem,
Piotr Moskała
Przewodniczący Rady i Zarządu
Dzielnicy III Prądnik Czerwony
Publikacja "Spacerownik po Cmentarzu Batowickim" - .pdf